Bank wiedzy:

Bitcoin - aspekty prawne i podatkowe

Dla jednych kolejny wymysł Internetu bądź czysta abstrakcja, dla drugich przełom w dziedzinie ekonomii. Nie wiadomo, czy Bitcoin zastąpi tradycyjne pieniądze, ale wiadomo na pewno, że trzeba pamiętać o aspektach prawnych i podatkowych obrotu tą walutą.

Adwokacka Spółka Partnerska Grzybkowski Guzek Jackowski należy do ekspertów w dziedzinie prawa w IT i globalnych rozwiązaniach internetowych. Już wkrótce udostępnimy Państwu fachową publikację poświęconą Bitcoinom, a już teraz – krótkie wprowadzenie do tematu.

Rewolucja finansowa

Bitcoin jest kryptowalutą – oznacza to, że nie ma postaci fizycznej, tylko cyfrową. Funkcjonuje w obiegu wirtualnym, w ogólnoświatowym Internecie – pozbawionym granic. Mimo że Bitcoina nie zobaczymy w materialnej formie, jest on coraz częściej wykorzystywany do płacenia za usługi i produkty. Służy do wykonywania elektronicznych transakcji – szybko i bez ponoszenia prowizji. Pomysł na stworzenie tej waluty został zaczerpnięty ze sposobu wydobywania i funkcjonowania w gospodarce… złota.

Dzięki możliwości międzynarodowych transakcji bez udziału pośredników, używanie Bitcoinów jest wygodniejsze i szybsze, niż w przypadku tradycyjnej wymiany handlowej. Przelewy realizowane są błyskawiczne, a ich wykonywanie nie generuje kosztów przewalutowywania. Bitcoinów nie dotyczy inflacja, ponieważ z góry określono ich limit – 21 milionów.

Korzystać z Bitcoinów może każdy posiadacz komputera, na którym są one zapisywane w formie pliku portfela lub przechowywane w serwisie prowadzonym przez osoby trzecie. Założenie portfela odbywa się za pomocą serwisu internetowego lub aplikacji.

System zapewnia anonimowość podczas każdej transakcji, co nie zawsze jednak stanowi zaletę. W niektórych przypadkach Bitcoin przyczynia się do rozwoju kontrowersyjnych interesów. Dzieje się tak także ze względu na brak kontroli przez państwowe i międzynarodowe instytucje.

Stosunek do Bitcoina poszczególnych państw (z administracją, systemem skarbowym, instytucjami kontrolnymi) jest różny. Na przykład w Chinach zabroniono wymieniać go w bankach, za to Wielka Brytania uznała Bitcoina za prywatny pieniądz, podobnie jak Niemcy gdzie może być on wykorzystywany podczas handlu i opłacania podatków.


Skąd wziąć Bitcoiny?

Posiadaczem kryptowaluty można stać się poprzez jej zakup:

• w kantorze wymiany walut i Bitcoina on-line,
• poprzez fora internetowe,
• na giełdzie.

Trudno przewiedzieć, czy Bitcoin ma szansę przejąć rynek finansowy – tym zagadnieniem zajmują się najwięksi ekonomiści. Popularność kryptowaluty wciąż rośnie – Kanada i Hongkong dysponuje bankomatami wymieniającymi Bitcoiny na zwykłą walutę, a płatność nimi oferuje już jedna z bydgoskich kawiarni.