Bank wiedzy:

Podatek od sprzedaży detalicznej od 1 stycznia 2021 roku

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej pochodzi jeszcze z 2016 roku. Jednak z uwagi na spór z Komisją Europejską, wejście ustawy w życie było kilkukrotnie odraczane. Tym razem Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się jednak na kolejne przesunięcie terminu.

Przedmiotem opodatkowania nowym podatkiem jest sprzedaż detaliczna rozumiana jako dokonywanie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej odpłatnego zbycia towarów na rzecz konsumenta. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą osiągnięcia w danym miesiącu przychodu przekraczającego 17 milionów złotych. Opodatkowaniu podlega przychód powyżej tej kwoty osiągnięty od chwili przekroczenia do końca danego miesiąca. Podstawą opodatkowania jest zatem osiągnięta w danym miesiąc nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 milionów złotych.

Stawki podatku wynoszą:

  • 0,8% – w zakresie w jakim podstawa opodatkowania nie przekracza 170 milionów złotych,
  • 1,4% – nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 milionów złotych – w części w jakiej podstawa opodatkowania przekracza tę kwotę.

Do 25 dnia kolejnego miesiąca podatnicy są obowiązani składać Naczelnikowi Urzędu Skarbowego deklaracje podatkowe oraz obliczać i wpłacać podatek za miesięczne okresy rozliczeniowe.

Z projektem wzoru deklaracji mogą Państwo zapoznać się pod poniższym adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12341056#xd_co_f=NjhkMmUwOTgtMDQ4YS00YWM1LWI2ZWItZWNmMTY5OGQ2OGQ5~

Z obowiązku składania deklaracji zwolnieni są podatnicy, u których miesięczny przychód ze sprzedaży detalicznej nie przekracza 17 milionów złotych.

opracował: Adam Rajewski
adwokat, doradca podatkowy (nr wpisu 13619)